ساده

ساده 2019-02-04T08:01:27+00:00

سامانه الکترونیکی درخواست همراه (ساده)

 عنوان مستند: نمودار انتقال حالت و مشخصات سرویس­های سامانه ساده

سرفصل مطالب

فصل اول- مقدمه

1-1-هدف

1-2-محدوده پروژه

1-3-تعاریف، اصطلاحات و اختصارات

1-4-نگاه اجمالی

فصل دوم- شرح كلی

2-1-دورنمای محصول

2-2-معرفی ساده

2-2-1- مرکز ساده

2-2-2-ارائه دهنده سرویس

2-2-3-کاربران

2-4-ویژگیهای كاربران سیستم

2-5-سامانه‌ی مدیریت سرویس‌های ارائه­دهندگان خدمات (PrsMS)

فصل سوم – مشخصه نیازها

3-1-نیازمندی‌های كاركردی

3-2-نیازمندی­های كیفی

فصل چهارم- مدل رفتاری

4-1-تراکنش ورود به سیستم

411مشخصه پردازش‌ها

4-1-2-نمودار انتقال-حالت(STD)

فصل پنجم-قابلیت های سامانه و ارزش افزوده

5-1-فوایدی که برای تامین کنندگان محصولات وجوددارد

5-2-فوایدی که برای استفاده کنندگان وجود دارد

5-3-دلیل خرید مصرف کنندگان نهایی از ساده

فصل ششم-اطلاعات جمع آوری شده از بازار مشهد جهت کار عملیاتی

فصل اول- مقدمه

اخیرا پیشرفت‌های انجام شده در حوزه فناوری‌های بی‌سیم سیار، راه‌های جدیدی برای سرویس‌رسانی راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر تولید کنندگان و فروشندگان به مردم به‌وجود آورده است. مجموعه ی این راهکارهای نوین فرصتی مناسب برای بهره وری همه اقشار است . بعضی کارشناسان، این نظر را دارند که: “فناوری های نوین یک استراتژی است که شامل پیاده‌سازی و کاربردی کردن تمامی انواع فناوری‌های سیار و بی‌سیم، ادوات، سرویس‌ها و کاربردهای مرتبط با آن، با هدف ارتقای ارائه ی خدمات بین تولید کنندگان، خریداران و مصرف کنندگان می‌گردد”. در این مستند شرح نمودار انتقال حالت سرویس دهی سامانه ساده و مشخصات سطوح امنیتی مختلف سرویس دهی در این سامانه ارائه می‌شود.

1-1هدف

هدف از این مستند بررسی نحوه ارائه ی یک سرویس و مشخصات کلی آن‌ها از جمله سطوح امنیتی مختلف لحاظ شده جهت حفظ داده‌های حساس تراکنش و حفظ حریم شخصی هر کدام از شرکت های ارائه­دهنده خدمات در این سامانه مورد بررسی قرار می‌گیرد. این سامانه زمینه ایجاد ارتباطی امن و هوشمند با حفظ محرمانگی بین مراکز مختلف ارائه­ دهندگان خدمات را در حوزه فناوری‌های بی‌سیم سیار فراهم می‌کند.

2-1محدوده پروژه

سامانه ساده و سامانه مدیریت سرویس‌های هر کدام از ارائه ­دهندگان خدمات، توسط شرکت دانش ارتباط آدلان با هدف ایجاد ارتباط بی­سیم و امن طراحی و اجرا شده است. از جمله­ی این ارتباطات می­توان به ارتباط میان نمایندگی های پخش و فروشندگان جزء اشاره نمود. به عبارت دیگر، با استفاده از این سامانه  مدیریت فروش هر تولیدکننده با خریداران محصولات خود مرتبط شده و قادر به تبادل اطلاعات و تبلیغات در بستر سامانه ساده خواهند بود. این سامانه بستری مناسب برای ایجاد تبادل الکترونیکی از جمله ارائه محصولات جدید و تشویق به خرید  می­باشد و به گونه­ای طراحی شده است که ارتباط  دو طرفه از طریق کنسول تحت وب در درون هر شرکت و برنامه موبایلی برای خریداران فراهم شود.

3-1 تعاریف اصطلاحات و اختصارات

مفهوم اصطلاح
درخواست الکترونیک در قالب فناوری‌های بی‌سیم سیار می­باشد. درخواست همراه[1]
سامانه الکترونیکی درخواست همراه ساده
سازمان ارائه­دهنده خدمات PRS
یکی از استانداردهای سازمان بین­المللی استاندارد (ISO) برای سیستم‌هایی است که تراکنش‌های الکترونیکی مالی دارندگان کارت‌های پرداخت را انجام می‌دهند. ISO8583
نسخه­ی بسط داده شده­ی ISO8583 جهت انجام تراکنش­های مالی و اداری. ISO8583-S
ارائه خدمات شرکت به مشتریان B2C[2]
ارائه خدمات شرکت به کارمندان B2E[3]
ارائه ­دهنده سرویس PRS[4]
راهبر شرکت BO[5]

[1]               Mobile request

[2]               manufacturer to Community

[3]               manufacturer to Employee

[4]               Provider Referral Services

[5]               Request the receiver Operator

4-1نگاه اجمالی

در ادامه در فصل دوم به شرح کلی این محصول می­پردازیم. در فصل سوم مشخصه­های نیازهای این سامانه از جمله نیازمندی­های کمی و کیفی، نرم افزاری و سخت افزاری و همچنین سطوح امنیتی مختلف لحاظ شده در این اکوسیستم مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در فصل چهارم روند اجرای نمونه‌ای از سرویس‌ها در این سامانه ارائه می­گردد و در نهایت در فصل پنجم از قابلیت های سامانه برای تامین کنندگان، استفاده کنندگان و مصرف کنندگان گفته شده است.

فصل دوم شرح کلی

در این فصل به توصیف کلی سامانه می­پردازیم. در ابتدا به بررسی دورنما و محیط محصول می­پردازیم و سپس وظایف مربوط به این سامانه مورد بررسی قرار خواهد گرفت. همچنین ویژگی کاربران و استفاده کنندگان از این سامانه ذکر می­گردد. در نهایت محدودیت­ها و فرضیات و وابستگی­های این محصول ارائه می­گردد.

این سامانه در قالب پروژه ساده (سامانه الکترونیکی درخواست همراه) توسط شرکت دانش­ ارتباط آدلان ارائه می­گردد. هدف از پروژه ساده ایجاد ارتباطی امن و سیار با زبانی مشترک بین تمامی تولیدکنندگان، بنگاه­های تجاری وکاربران در هر زمان و هر مکان می­باشد. این ارتباط جهت رسیدگی به درخواست‌های خرید به صورت کاملا خودکار و طبق روال از پیش تعیین شده برای سیستم برقرار می‌گردد.

1-2دورنمای محصول

همانطور که گفته شد این سامانه در قالب پروژه ساده به صورت استاندارد و یکپارچه پیاده­سازی می­گردد. پروژه ساده پروتکلی برای ایجاد بستری امن فراهم می­سازد که در این بستر با استفاده از زبانی مشترک ارتباط لازم بین اعضای مختلف برقرار می­گردد. این زبان مشترک که آن را ISO8583-S می‌نامیم توسعه­ای از استاندارد ISO8583 می­باشد که در حال حاضر موفق به ایجاد ارتباط امن و یکپاچه در اکثر سیستم‌های مالی مانند ویزا، مسترکارت، شبکه چین (UPI) و غیره شده است.

در این بخش در ابتدا با ارائه نمای کلی ساده به بررسی اجزای مختلف آن می­پردازیم. سپس نحوه سرویس دهی بررسی می­گردد.

2-2معرفی محصول

سامانه‌ی ساده یک سیستم جامع جهت پیاده سازی مفاهیم درخواست همراه و برآورده کردن تمامی نیازهای مربوط به آن بر مبنای قوانین کشوری در حوزه خدمات خرید و فروش تعریف می‌شود. این سیستم جامع مجموعه‌ای از مقررات، روال‌ها، دستورالعمل‌ها، سخت-افزارها و نرم­افزارها است که با تبیین استاندارد ISO8583-S زبانی مشترک جهت برقراری ارتباط بین تولیدکنندگان و خریداران ایجاد می­کند.

سامانه ساده جهت تسهیل و یکپارچه­سازی روند ارائه محصول و خدمات شرکت ها به بنگاه‌های اقتصادی و مردم  تبیین و تعریف شده است. این سامانه جهت رسیدن به اهداف طراحی شده، از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده است که این قسمت‌ها با داشتن ویژگی های خاص و زبانی مشترک در تعامل و ارتباط با همدیگر قرار دارند:

 • مرکز ساده
 • ارائه دهنده سرویس
 • ناظر ساده
 • مجری
 • راهبر شرکت
 • کاربران

در ادامه این بخش از مستند، اجزای ساده و نحوه تعامل این اجزا با یکدیگر مورد بحث و بررسی قرار می­گیرد و همچنین ملزومات در نظر گرفته شده مربوط به هر کدام از ساختارهای درخواست همراه در پیاده­سازی ساده بیان می­شود.

1-2-2مرکز ساده

عبارت است از مجموعه نرم­افزار، سخت­افزار و تجهیزاتی که با عنوان سامانه الکترونیکی درخواست همراه بوده و تحت نظارت شرکت فعالیت می‌نماید. وظایف اصلی مرکز ساده عبارت است از:

 • اخذ سفارش از درخواست کنندگان و تحویل آن به مقصد تعیین شده.
 • گرفتن پاسخ سفارش از مقصد و تحویل آن به درخواست­کنندگان.
 • پیگیری و برآورده کردن ملزومات مربوط به هر سفارش با کمک ارائه­دهندگان محصول یا خدمات
 • اعتبار سنجی سفارش دهندگان.
 • تولید گزارشات دوره­ای به صورت روزانه، ماهانه و غیره.
 • ایجاد پروفایل از کاربران با حفظ کامل محرمانگی.
 • جمع­آوری و ثبت محصولات و خدمات هر یک از ارائه­دهندگان.
 • گزارش سرویس‌های قابل ارائه در این سامانه به کاربران.
 • ایجاد بستر ارتباطی امن با حفظ محرمانگی و حریم شخصی برای کاربران و شرکت ها و بنگاه های اقتصادی مختلف.
 • فراهم کردن فضای ذخیره سازی برای اعضا جهت ذخیره­سازی محصولات خود به صورت محرمانه.
 • پیش پردازش مربوط به هر درخواست.
 • راهنمای کاربران جهت استفاده از خدمات اعضاء.
 • انتقال فایل از کاربر به PRS و برعکس.
 • برقراری ارتباط با سوئیچ‌های نرم افزاری هر کدام از PRS‌ها (ساختاری مشابه به ساختار سامانه ساده).

2-2-2ارائه دهنده سرویس

ارائه ­دهندگان سرویس شامل تمامی شرکت‌های خصوصی و فروشندگان بزرگ و کوچک می‌شود. در سامانه ساده تک تک این اعضاء باید بر اساس سرویس قابل ارائه به ثبت رسیده باشند. برای فعالیت این اعضاء باید برنامه نرم‌افزاری که قادر باشد با زبان مشترک سامانه ساده یعنی ISO8583-S پیاده‌سازی شده باشد و همچنین تمامی سرویس‌های قابل ارائه در PRS مربوطه را به صورت اتوماتیک انجام دهد. وظایف اصلی ارائه­دهندگان سرویس:

 • پاسخ­دهی به درخواست‌های رسیده در زمان مقرر.
 • بررسی اعتبار درخواست.

3-2-2کاربران

کاربران شامل تمامی اشخاص، فروشگاه ها یا شرکت‌هایی که درخواست سرویسی را دارند، می شود. اعضا با استفاده از نمادهای مختلف امنیتی سامانه ساده، احراز هویت می‌شود. همچنین، در این سامانه از استاندارد PCI DSS جهت بالا بردن امنیت کاربران استفاده شده است.

شکل 1 این اجزا و ارتباط بین آن‌ها را مشخص می‌کند و بر اساس تصمیمات شرکت آدلان هر شخص، شرکت و یا فروشنده ای در هویت و دسته بندی مشخصی ثبت شده و سرویس‌های مشخصی را می‌تواند ارائه و یا درخواست نماید و تمامی تراکنش‌های صادر شده به وسیله کاربران سامانه ساده قابل پیگیری می‌باشد.

4-2ویژگی های کاربران سیستم

با توجه به رشد روزافزون تکنولوژی و همچنین افزایش فرهنگ استفاده از آن در بین مردم، استفاده از این سامانه نیازمند مهارت و توانایی خاصی نمی­باشد و تنها اطلاعات اولیه در رابطه با دستگاه­های ارتباطی سیار مانند موبایل، تبلت، PDAها و … کافی می­باشد.

سامانه ی مدیریت سرویس های ارائه دهندگان خدمات(prsMS)

همانطور که در بخش قبل مطرح شد، پروژه ساده زمینه­ساز ایجاد ارتباطی امن بین تولید کنندگان و فروشندگان با مشتری های خود در قالب درخواست همراه می­باشد.

ساختار ارتباطی :با توجه به اینکه در اکو سیستم سامانه ساده به محرمانگی داده‌های کاربران و حریم شخصی هر کدام از شرکت ها توجه ویژه­ای شده است لذا در این اکوسیستم مدل ارتباطی هر کدام از بخش‌ها و زیر بخش‌های شرکت ارائه­دهنده خدمات با مرکز ساده بر اساس استاندارد امنیتی PCI DSS طراحی شده است. به گونه­ای که نقطه واسط ارتباطی سامانه ساده و شبکه خصوصی هر کدام از شرکت ها کاملا مستقل بوده و در زیر بخش­های متفاوتی قرار می‌گیرند.

سرور مرکزی: وظیفه­ی این بخش مدیریت و کنترل یکپارچه­ سازی تمامی اجزای نرم­افزاری و سخت­افزاری شرکت ارائه­دهنده خدمات، و برقراری ارتباطات است. این بخش خود شامل زیربخش‌هایی به صورت ذیل است:

هسته‌ی مرکزی: وظیفه­ی این زیربخش، مسیریابی، ذخیره­ی یک سری کدهای کلی تراکنش­ها، ثبت اعضای جدید به صورت پویا در سامانه، نظارت بر پیکربندی سیستم، اعمال تغییرات احتمالی لازم، ثبت سرویس جدید به صورت پویا و اعمال تغییرات احتمالی سرویس‌های فعلی است.

مدیریت تراکنش­ها: وظیفه‌ی این زیربخش، ایجاد تراکنش‌های مورد نیاز و ارسال آن‌ها به اعضای مربوطه جهت انجام درخواست‌های دریافتی است. همچنین این زیربخش در صورت نیاز، پیش‌پردازش‌های لازم را براساس ابزارهای طراحی شده انجام می‌دهد. لزوم وجود این زیربخش، قابلیت ثبت و ارائه‌ی سرویس‌های مختلف در این سامانه است.

امنیت: وظیفه‌ی این زیربخش بررسی هویت و اعتبارسنجی درخواست­کنندگان، امنیت تراکنش‌ها، بررسی صحت تراکنش‌ها، ارتباط با سامانه­ی مدیریت کلیدها و اعمال تغییرات دوره‌ایی کلید اعضاء است. همچنین جهت حفظ امنیت و حریم شخصی کاربران و شرکت ها این بخش وظیفه رمزنگاری و رمزگشایی اطلاعات حساس درخواست ها و پیام ها را بر عهده دارد.

گزارشات دوره‌ایی: گزارشات در نظر گرفته شده در این سامانه به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

الف: گزارش عملکرد دوره‌ایی: که شامل گزارش سرویس‌های انجام شده برای هر یک از اعضاء، و گزارش عملکرد کلی سازمان است.

ب: گزارش تحلیل آماری: این نوع گزارش‌ها براساس نیاز شرکت ها، مولفه‌های داده‌ایی مختلف را تعریف، و براساس این مولفه‌های تعریف شده، گزارش‌های تحلیلی آماری را تولید و در اختیار آن شرکت قرار می‌دهد.

ماژول ارتباطی: مدیریت ارتباط با اعضا و سامانه­ی ساده در این بخش از سامانه PrsMS انجام می‌گردد. با توجه به این که اعضای این سامانه بایستی به صورت پیوسته به مرکز ساده PrsMS متصل باشند، مدیریت ارتباط و فراخوانی اعضا در این بخش انجام می‌شود.

 • کاربران: تمامی افرادی که ساده را نصب و اطلاعات خود را وارد و عضو شوند کاربران این سیستم خواهند بود. هر یک از این کاربران قادر به ارسال درخواست جهت سفارش سرویس‌های مورد نظر به این سامانه خواهند بود.
 • اعضاء: تمامی شرکت های تولیدی و پخش، فروشندگان و شرکت های ارائه­دهنده خدمات که قابلیت پاسخگویی به درخواست‌های دریافتی را دارند.
 • برنامه‌های کاربردی موبایل: این برنامه‌ها به گونه‌ای طراحی شده اند که درخواست کاربران را جهت ارسال به سامانه­ی ساده آماده و ارسال می‌نمایند. همچنین، برنامه‌های موبایلی دیگر نیز برای اعضاء طراحی شده است به گونه‌ای که آن‌ها را قادر به پاسخگویی درخواست دریافتی توسط آن‌ها خواهد نمود.
 • بستر ارتباطی: در این سامانه از شبکه‌های امن همراه (APN) به عنوان بستر ارتباطی استفاده می‌شود. شبکه امن همراه یک دروازه ارتباطی بین شبکه‌های موبایلی نسل سوم و چهارم و شبکه‌های کامپیوتری می‌باشد. این بستر ارتباطی از امنیت بالایی جهت انتقال داده برخوردار است. علاوه بر این، جهت حفظ محرمانگی داده‌های شرکت، در تمامی برنامه‌های کاربردی موبایلی و در سامانه­ی PrsMS از الگوریتم‌های رمزنگاری زیر استفاده می‌شود: 3DES، AES-128، AES-192، AES-256 که مطابق با استاندارد امنیتی می‌باشد.
 • سیم کارت‌های سازمانی: سیم کارت‌های نسل سوم و چهارم شبکه‌های موبایلی هستند که در شبکه امن همراه سامانه ساده ثبت شده‌اند. این سیم کارت‌ها قادر به دریافت و ارسال درخواست به سرور ساده می‌باشند.

فصل سوم-مشخصه نیازها

1-3نیازمندی های کارکردی

PrsMS می­بایست تمامی درخواست­های ارسالی به این سامانه را بررسی، اعتبار سنجی و سپس بر اساس نوع درخواست به مقصد مورد نظر جهت انجام درخواست ارسال نماید.

2-3 نیازمندی های کیفی

 • امنیت: همانطور که در بخش توصیف اجزای سامانه‌ی PrsMS توضیح داده شد، راهکارهای مختلفی از جمله تعریف کلیدهای رمزنگاری متفاوت برای ارتباطات مختلف، تغییرات دوره­ای این کلیدها، و همچنین استفاده از استاندارد PCI DSS و شبکه­ی امن همراه (APN) جهت حفظ محرمانگی طراحی و استفاده خواهد شد.
 • قابلیت استفاده: با توجه به اینکه برنامه‌های کاربردی موبایل کاربرپسند برای استفاده‌ی اعضاء و کاربران این سامانه طراحی شده است، لذا کاربران می‌توانند با استفاده از واسط کاربری بسیار ساده و بدون داشتن هیچگونه اطلاعات خاص از این سامانه استفاده کنند.
 • قابلیت دسترسی: امکان دسترسی کاربران به سامانه‌ی PrsMS در هر زمان و مکانی که تحت پوشش شبکه تلفن همراه باشد، وجود دارد.
 • قابلیت اطمینان: دسترسی امن و آسان به سامانه‌ی PrsMS با استفاده از یک واسط کاربری کاربرپسند. همچنین، امکان برقراری ارتباط امن به سامانه‌ی PrsMS با حفظ محرمانگی و براساس احراز هویت و سطح دسترسی مشخص، برای کاربران در سطوح مختلف اداری وجود دارد.
 • سرعت پاسخگویی به درخواست کاربران: انتقال پیام‌های درخواست و پاسخ درخواست در بستر سامانه‌ی PrsMS کمتر از میلی ثانیه است. اما زمان پاسخ به درخواست کاربران بستگی زمان پاسخگویی اعضای مرتبط(شرکتها یا فروشندگان) دارد.
 • قابلیت نگهداری: برای سامانه‌ی PrsMS می­توان یک نفر از کارمندان شرکت ارائه­دهنده خدمات یا محصول را جهت راهبری سیستم آموزش داد.

قابلیت پشتیبانی: امکان تهیه گزارش‌های دوره‌‍‌ای از عملکرد سیستم وجود دارد. این گزارش‌های دوره‌ای بنا به درخواست کاربران در سطوح مدیریتی تهیه می‌گردد. همچنین، امکان نظارت برخط عملکرد سیستم برای مدیران ارشد نیز فراهم خواهد شد. لازم به ذکر است پشتیبانی از سیستم نیز به صورت 24 در 7 خواهد بود.

فصل چهارم-مدل رفتاری

با توجه به طراحی PrsMS، تمامی سرویس‌ها و اعضا به صورت پویا در این سیستم قابل پیکربندی و اجرا می‌باشند.  در این فصل مشخصه‌ی پردازش‌ها و نمودار انتقال-حالت برخی از این سرویس‌ها بررسی می‌گردد.

2-1-4نمودار انتقال حالت(std)

در این تراکنش با توجه به اینکه برخی از اطلاعات پیام مانند شناسه کاربری و رمز عبور از حساسیت خاصی برخوردار می‌باشد این اطلاعات در بدنه پیام رمز شده در کل سیستم انتقال می‌یابد و فقط در نقطه پایانی که درون سازمان مربوطه می‌باشد بوسیله الگوریتم­های رمزنگاری رمزگشایی و پردازش می‌شود.

فصل پنجم-قابلیت های سامانه و ارزش افزوده

سامانه درخواست الکترونیک همراه (ساده) توسط یک تیم متخصص که هر کدام از اعضای آن خود رزومه هایی در سطح ملی دارند طراحی شده و پایه-ریزی این سامانه با کار تحقیقاتی عملی در بازار ایران  و تحقیقات در سطح بین المللی و به  کارگیری از تکنولوژِی روز دنیا انجام شده است .

این سامانه به گونه ای طراحی شده است که قادر باشد تعداد درخواست های بالا را با هر نرخی پردازش و پاسخ گو باشد . اپلیکیشنی که روی این سامانه طراحی شده کلیه ی موارد امنیتی را پاس کرده و از روشهای نوین  پرداخت در این سامانه استفاده شده است.

این سامانه دارای سرویس دهنده های محلی در هر شهر و یک سری سرویس دهنده هایی در کل کشور می باشد که باعث می شود در بستر ساده شرکت ها بتوانند هم به صورت محلی بازاریابی و فروش داشته باشند و هم به صورت سراسری و در کل کشور. همچنین این قابلیت را فراهم کرده است که در آینده بازارهای صادراتی هم محیا شود.

در صورتی که در این سامانه با فروش بیشتر تعداد سفارشات ارسالی روز هر شرکت از میزان زیر ساخت پخش آن شرکت بیشتر شد این قابلیت فراهم است تا یک اپلیکیشن با قابلیت های مورد نیاز راننده پخش، برای رانندگانی که ماشین دارند و بیکار هستند که تعداد بالایی را شامل می شوند، نصب شود و با نظارت آن شرکت پخش و هدفمند مسیر سفارشات را روی موبایل خود دریافت کنند و بتوانند در فروش بیشتر و بازارهای بزرگتر به شرکت ها کمک کنند.

سامانه ساده علاوه بر فروش محصولات به صورت کلی به فروشندگان جزئی قادر است به صورت یک فروشگاه ساز عمل کند و هر فروشنده (سوپرمارکت)که بخواهد فروشگاه خود را از طریق آنلاین گسترش دهد نیز می تواند در این سامانه فعالیت کند و فروشگاه خود را بعد از احراز هویت توسط ساده طراحی کند و از این امتیاز که هم به صورت عادی بازاریابی انجام می شود و هم از طریق ربات های بازاریاب که در قالب اپلیکیشن فعالیت می کنند و مشتری هایی را به این سامانه اضافه می کنند در بستر ساده استفاده کند و مشتری های بیشتری را برای فروشگاه خود جذب کند. لذا این سامانه علاوه بر فروش محصولات به صورت کلی، فروش به صورت جزئی هم پیش بینی شده و این موضوع می تواند برای شرکت های تولیدی فوق العاده با اهمیت باشد تا برای تبلیغات اولویت اصلی آن ها سامانه ساده باشد زیرا تبلیغات هدفمند و ارزان برای مشتری هایی که بالقوه اماده خرید، هم به صورت کلی که فروشندگان جزئی هستند و هم مصرف کننده نهایی که در این سامانه  از هر فروشگاه خرید می کند انجام شود.

مزایای استفاده از سامانه ساده برای تامین کنندگان

 

1-امکان استفاده از یک ویزیتور آنلاین و همیشگی با ابزارهای بازاریابی قوی که متخصص در علم فروش روز دنیا و تکنیک های فروش محصول است. این ویزیتور انلاین در 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته در حال بازاریابی برای محصولات است. ویزیتورانلاین هیچ محدودیتی در فراگیر شدن کل بازار ندارد همچنین مشکلاتی که ویزیتور های سنتی برای خریدار به وجود می آورند را برطرف کرده و مشتری در زمان آزاد خود بهترین خرید انجام می دهد.

2-امکان استفاده از بستر فراهم شده در سامانه ساده برای تبلیغات ارزان و هدفمند به دلیل فعالیت کاربران زیادی که در این سامانه به عنوان خریدارکلی(سوپر مارکت ها) و مصرف کننده نهایی(خریداران جزئی) هستند و روز به روز به تعدادشان افزوده می شود.

3-در صورت فراهم بودن بستر سخت افزاری و تمایل تامین کنندگان این امکان از سمت شرکت آدلان فراهم شده است که سامانه ای از جنس سامانه ساده در اختیار تامین کنندگان قرار گیرد که با سامانه ساده در تعامل باشد و اطلاعات تامین کنندگان توسط خودشان وارد سامانه شده و ساده در نقش واسط بین تامین کنندگان و توزیع کنندگان قرار گیرد. به طوری که درخواست های مربوط به هر کدام از تامین کنندگان را به وسیله شبکه همراه از کاربران نهایی دریافت و به سمت سامانه تامین کنندگان از طریق ساده ارسال نماید.

4-امکان بهره مندی از یک حسابدار مجازی به صورت شخصی برای هر تامین کننده به طوری که اطلاعات فاکتور ها، ثبت سفارشات، میزان سفارش و مبلغ در روز، هفته، ماه و سال را به صورت آمار جمع اوری و برای بهره وری بیشتر میتوان از آن استفاده کرد. این اطلاعات تنها برای هر تامین کننده قابل مشاهده خواهد بود و سرورهای ساده این اطلاعات را برای امنیت بیشتر به صورت رمز شده خواهند دید و به این اطلاعات دسترسی ندارند.

5-امکان استفاده از یک درگاه پرداخت با امنیت فوق العاده بالا که تست های امنیتی را در سطح کشوری و بین المللی پاس کرده است و همچنین برای فروش بیشتر محصولات خود و حل مشکلات تسویه نقدی در هنگام ارسال بار.

6-با توجه به اینکه سامانه ساده به صورتی طراحی شده است که قادر به تعریف سرویس به صورت پویا می باشد بنابراین میتوان به صورت کاملا پویا و بدون هیچ گونه تغییری در ساختار سامانه ساده سرویس هایی مانند:

الف : سرویس ارائه تبلیغات

ب:  اطلاع رسانی های مختلف مانند برگزاری تخفیفات دوره ای

   ج: معرفی محصولات جدید

   ح : امکان تحلیل و بررسی رفتار کاربران و در اختیار قرار دادن خروجی مدل ها به تامین کنندگان جهت تولید هوشمند ، بهینه و بر اساس نیاز کاربران با استفاده از تکنولوژی هوش مصنوعی و هوش تجاری استفاده شده در سامانه ساده.

د: تبلیغات غیر مستقیم و جهت دهی نیاز کاربران به سمت یک محصول خاص.

ر: تعریف سرویس های خاص یک تامین کننده و سرویس پیشنهادی از سمت آنها.

7-با توجه به این که تیم بازاریابی شرکت آدلان برای فراگیر شدن محصول خود هم به صورت مجازی تحت ربات های بازاریاب در قالب اپلیکیشن و هم به صورت بازاریاب واقعی در سطح بازار در حال فعالیت هستند لذا روز به روز بر تعداد کاربران این سامانه افزوده می شود که این خود نوعی بازاریابی برای اعضای این سامانه بوده و تمامی تامین کنندگان محصولات در این سامانه به نحوی معرفی و تبلیغ می شوند و می توانند سهم بازار فروش خود را گسترش دهند.

8-امکان قرار دادن تمامی تصاویر محصولات هر تامین کننده روی دیتاسنتر و درج لیست قیمت ها ،تعداد در بسته، تعداد در کارتن، وزن، تاریخ انقضا، و به روز رسانی تمامی این اطلاعات.

9-امکان امتیاز دهی به رانندگان پخش توسط خریداران با شاخصه های مشتری مداری، اخلاق نیکو و… جهت بهبود وضعیت پخش و بهره وری بیشتر.

10-کم کردن فاصله و برقراری پل ارتباطی دائمی و پایدار بین تولید کنندگان، توزیع کنندگان و مصرف کنندگان.

11-بهینه سازی تولید، توزیع و مصرف با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا.

12-برقراری تعامل دوسویه بین تمامی اعضا سامانه.

13-برقرار ارتباط بین تولید کنندگان و ارائه دهندگان سرویس(B2B).

14-برگزاری جشنواره های مجازی جهت شناخت بیشتر سلیقه های کاربران و معرفی محصولات جدید.

15-دریافت نظرات کاربران و هدایت آن به سمت ارائه دهندگان سرویس.

مزایای استفاده از سامانه و اپلیکیشن ساده برای فروشندگان خرد

1-پیدا کردن راحت محصول مورد نظر با استفاده از نوار جست جوی هوشمند.

2-پیدا کردن بهترین قیمت محصولات مورد نظر با توجه به سلیقه و ذائقه ی مشتریان خود.

3-صرفه جویی در وقت و هزینه ها.

4-ثبت سفارش به صورت 24 ساعته و 7روز هفته در تایم آزاد خود.

5-امکان اطلاع از محصولات تخفیف دار، جشنواره های خرید و کد های تخفیف برند ها به صورت اطلاع رسانی لحظه ای.

6-امکان داشتن فاکتور بعد از ثبت سفارش جهت تطبیق در روز تحویل سفارش همچنین بایگانی فاکتورها به صورت دسته بندی شده با تاریخ برای حسابرسی در اخر ماه فروشگاه خود.

7-امکان بهترین خرید در بستر سامانه ساده با توجه به فعالیت تعداد زیاد برندها و کامل بودن سبد خرید محصولات مورد نیاز هر فروشگاه.

8- امکان تحویل سفارش به صورت رایگان درب فروشگاه خود.

9-کار کردن با ساده بسیار ساده بوده و نیاز به مهارتی ندارد و تنها با چند کلیک ساده یک خرید اسان و خوب را تجربه میکنند.

10-هر فروشگاه بعد از احراز هویت در گروه شغلی خود در سامانه ساده کد شناسایی دریافت میکند و تنها با آن شناسه اجازه ورود دارد که این کار باعث می شود اطلاعات قیمت کلی برای دیگران قابل مشاهده نباشد.

11-یکی از ویژگی های مهم ساده قابلیت فروشگاه ساز است که می تواند مهترین دلیل استفاده فروشگاه ها از ساده باشد. با این قابلیت امکان ثبت فروشگاه های احراز هویت شده در سامانه ساده که کد شناسایی گرفته اند به وجود می آید، به نحوی که هر فروشگاه با توجه به نیاز پیوستن به بازار آنلاین برای فروش بیشتر و گسترش کار خود با استفاده از این امکان در بستر ساده که مشتریان زیادی با ربات های بازاریاب جذب شده اند و همچنین نصب نسخه عمومی اپلیکیشن ساده برای مشتریان حضوری خود می توانند خدمات بیشتری را برای آنها فراهم کنند از جمله ارسال رایگان سفارش درب منزل، اطلاع از ذائقه و سلیقه مشتریان خود برای خرید هدفمند و بهتر برای فروشگاه خود ، تبلیغ فروشگاه خود برای جذب مشتری انلاین در محدوده خود همچنین استفاده از درگاه پرداخت این سامانه.

مزایای استفاده از اپلیکیشن ساده برای مصرف کنندگان

 

1-ساده را میتوان رایگان و به راحتی دانلود و نصب کرد و استفاده از آن بسیار ساده است.

2-تجربه ی خریدی آسان با قیمت مناسب با توجه به تنوع محصولات و فروشگاه هایی که امکان تحویل رایگان سفارش را دارند.

3-مشاهده محصولات جدید و پیدا کردن محصولات مورد نیاز خود با استفاده از نوار جست جوی هوشمند.

4-صرفه جویی در وقت و هزینه.

5-دریافت فاکتور سفارش.

6-استفاده از درگاه پرداخت با امنیت بالا.

7-ثبت سفارش 24 ساعته از فروشگاه هایی که شبانه روزی فعالیت میکنند.

8-امکان اطلاع از کد های تخفیف خرید بصورت نوتیفیکیشن

9-امکان خرید از فروشگاه محله خود که در سامانه ساده عضو شده و کد شناسایی دارد.

فصل ششم-اطلاعات جمع آوری شده از بازار مشهدجهت کار عملیاتی

جمع کل تعداد سوپر مارکت ها و هایپر مارکتها در کل 13 منطقه مشهد، طرقبه شاندیز در بستر ساده 6502 مارکت می باشد همچنین اطلاعات تعداد 200 پروتئینی-168خشکبار و اجیل فروش-324 قنادی-281 لبنیاتی-142 کیوسک مطبوعات نیز موجود می باشد.

منطقه یک :

395 سوپرمارکت – 32 کیوسک مطبوعات – 37 قنادی – 26 لبنیاتی – 21 پروتئینی – 17 خشکباروآجیل.

منطقه دو :

990 سوپرمارکت – 22 کیوسک مطبوعات – 55 لبنیاتی – 39 خشکبار وآجیل – 74 قنادی – 24 پروتئینی.

منطقه سه :

640 سوپرمارکت – 28 قنادی – 12پروتئینی –  26خشکبار و آجیل – 20 لبنیاتی – 19 کیوسک مطبوعات.

منطقه چهار :

640 سوپرمارکت– 34 قنادی – 37 پروتئینی – 10 لبنیاتی-5کیوسک مطبوعات.

منطقه پنج :

340 سوپرمارکت – 21 قنادی – 18 لبنیاتی -2کیوسک مطبوعات.

منطقه شش :

480 سوپرمارکت – 33 قنادی – 17 لبنیاتی – 16 خشکبار و اجیل – 12 پروتئینی-8کیوسک مطبوعات.

منطقه هفت :

560سوپرمارکت – 20 قنادی – 18 لبنیاتی – 12 پروتئینی – 26 خشکبار و آجیل – 7 کیوسک مطبوعات.

منطقه هشت :

312 سوپرمارکت – 14 قنادی – 10 کیوسک مطبوعات – 7 لبنیاتی – 15 خشکبار وآجیل .

منطقه نه :

640 سوپر مارکت – 30 قنادی – 49 لبنیاتی – 33 پروتئینی – 10 کیوسک مطبوعات – 17 خشکباروآجیل.

منطقه ده :

540 سوپرمارکت – 35 لبنیاتی – 18 قنادی – 9 کیوسک مطبوعات – 25 پروتئینی – 18 خشکبار وآجیل.

منطقه یازده :

405 سوپرمارکت – 23 پروتئینی – 13 کیوسک مطبوعات – 22 لبنیاتی – 12 خشکبار وآجیل –17 قنادی

منطقه دوازده :

80 سوپرمارکت – 7 لبنیاتی – 5 پروتئینی – 3 قنادی .

منطقه ثامن(حاشیه حرم) :

312 سوپرمارکت – 9 خشکبار و آجیل –5 کیوسک مطبوعات – 8 پروتئینی – 7 قنادی – 12 لبنیاتی.

شاندیز :

78 سوپرمارکت – 3 لبنیاتی – 2 قنادی

طرقبه :

90 سوپرمارکت – 11 کیوسک تنقلات – 8خشکبار و آجیل.